Tepelná čerpadla fungují spolehlivě ve všech trvale obydlených koutech světa. Spolehlivě odolávají drsným podmínkám Aljašky, Skandinávie, Kanady. Na druhou stranu, masivně jsou využívána i v oblastech kolem rovníku. Jak je to tedy s informací, že tepelná čerpadla nejsou vhodným zdrojem tepla v oblastech, kde venkovní teplota klesá k -25 °C?
Na tepelná čerpadla spoléhá zhruba 40 % domácností Skandinávie. Moderní jednotky jsou schopné fungovat i při venkovních teplotách kolem – 25 °C. Je pravdou, že jednotky získávající energii z venkovního vzduchu mohou mít problém dodat dostatek tepla, právě proto jsou často dodávána s elektrickým dotopovým kotlem.
Samozřejmě, mezi jednotlivými tepelnými čerpadly jsou obrovské rozdíly ve výkonu. V krajním případu, výkon tepelného čerpadla vzduch/vzduch či vzduch/voda může výrazně klesat již při venkovních teplotách cca – 7 °C. O tom, jestli budete mít v zimě dostatek levného tepla rozhodnou:
- typ chladicí kapaliny,
- kvalita kompresoru a inventoru,
- konstrukce chladicího okruhu,
- fakt, jestli v domácnosti používáte podlahové topení či klasické radiátory,
- tepelné ztráty budovy,
- umístění venkovní jednotky tepelného čerpadla,
- kvalita instalace.
Při výběru tepelného čerpadla získávající teplo z venkovního vzduchu se tak vyplatí ptát se na ukazatele COP (topný faktor) a SCOP (sezónní topný faktor), které informují o efektivnosti provozu tepelného čerpadla. Stejně tak, samotný výběr nového zdroje tepla následuje až po výběru prodejce. Firma, u které pořizujete tepelná čerpadla by měla splňovat následující požadavky:
- Ve své nabídce má více typů tepelných čerpadel, tj. nejen jednotky vzduch/vzduch či vzduch/voda.
- Kromě samotného prodeje zajišťuje i instalaci a následný servis.
- V nabídce má produkty, jejichž kvalitu ověřil nezávislý zkušební ústav.
Další typy na výběr tepelného čerpadla najdete na internetových stránkách Abeceda-cerpadel.cz
Zdroj obrázku: Planprophoto / Shutterstock.com