Geotermální radiální vrty – rychle, čistě, úsporně

Pro energii ze země se rozhoduje stále více lidí, kteří mají v plánu stavět. Pozemky na zelených vršcích ale často nemají zhotoveny přípojky plynu a ekologičtější řešení vytápění je tak nasnadě.

Tepelná čerpadla se dělí na několik druhů, podle média, které využívají. V podstatě jde o tři živly – země, voda vzduch, vždy v dvojkombinaci. Nás teď ale bude nejvíce zajímat typ země/voda. Tedy tepelné čerpadlo, které využívá geotermálního tepla v půdě.

Geotermální vrty nebo tzv.had má prokazatelnou návratnost investice, ačkoli není zrovna malá. Částky se pohybují nad 100 tisíci korunami, podle tvrdosti půdy, velikosti samotného domu a přístupu na pozemek. Velkou část nákladů tak tvoří samotné usazení nebo vrtání geotermálního zařízení.

Délka geotermálního vrtu vychází převážně z typu podloží. Logicky ale jeho délka souvisí s vyššími náklady. Čím hlubší vrt, tím menší náklady na energii, ale vyšší na jeho vyvrtání. Pro malé rodinné domy je dostatečná hloubka vrtu asi 60 – 100 metrů. I tak ale počítejte s citelným zásahem těžké techniky na vaší zahradě.

U druhého systému vytápění typu země/voda je potřeba zasadit trubky, tzv.kolektory, hadovitě (horizontálně) na plochu pozemku. Jejich celková délka by pak měly být 50 až 100 metrů. Hloubka usazení nejméně 1,5 metru. O šetrném zásahu do pozemku, se ale nedá mluvit ani v tomto případě.

Progresivní novinkou mezi médii, které využívají geotermální teplo je tzv.radiální vrt. V minulém roce jeho služeb využívaly hlavně firmy, ale pro novou sezónu se působnost společností zabývajících se instalací, rozšíří ve větší míře také na rodinné domy. Souvisí to hlavně s časově nenáročnou, čistou a poměrně levnou instalací.

A na jakém principu radiální vrt funguje? Nová metoda spojuje výhody vertikálních i horizontálních tepelných čerpadel. Systém využívá několika zemních sond, které jsou paprskovitě zasazeny do všech směrů s ohledem na pozemek. Maximální hloubka šachtice se sondami je 40 metrů. Využívá se tak nejen hloubka, ale také šířka stavebního pozemku. Navíc je podle tvůrců možné kdykoli přidávat další sondy podle potřeby.

Výhodou radiálního vrtu je čistota a rychlost provedení šachty. Odvrtávaná suť je směřována přímo do kontejneru a v případě rodinných domů je do dvou dnů hotova finální podoba vrtu.  Díky tomu se snižuje i další položka – cena za práci. Jasnou volbou je pak pro vás radiální vrt v případě, že je váš pozemek v těžko přístupném terénu nebo jste už do své zahrady investovali příliš mnoho peněz a energie na to, abyste se dívali, jak těžké stroje ničí vaši zeleň.

Výhody geotermálních radiálních vrtů:

1)      Nížší počáteční náklady

2)      Rychlá instalace bez znečištění pozemku

3)      Vrtání šachty i v zimním období a špatně přístupném terénu

4)      Možnost doplnit později o další kolektory

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>