Ani automatický kotel na biomasu nikdy nemůže být automatický zcela. Respektive nikdy ne v tom smyslu, že nebude vyžadovat žádnou údržbu. Každý zakoupený kotel totiž obsahuje návod k obsluze, kterým má jeho majitel povinnost se řídit, už kvůli bezpečnosti svého domova. Neudržovaný kotel na peletky nedostatečnou péči majiteli vrátí tím, že nebude naplno splňovat svou funkci. Tedy nevytopí dům co nejúsporněji.
Na začátku topné sezóny vždy nejprve zahýbejte všemi mechanickými částmi kotle a otřete vnější povrch kotle od prachu. Poté otevřete a zavřete všechna dvířka a vyčistěte výměník. Tím ale údržba nekončí. Existuje totiž několik pravidel, kterými je třeba se řídit před každým zatopením.
Před samotným zátopem v kotli je vždy třeba zkontrolovat:
- nádrž hasícího přístroje (musí být naplněna vodou)
- množství vody v topném systému (podle návodu)
- čistotu výměníku
- čistotu hořáku
- obsah popelníku (měl by být vyprázdněn)
- nastavení termostatu
- dotažení všech dvířek kotle
Poté už můžete s klidem naplnit násypku peletami (nejlépe doporučenými výrobcem), víko násypky uzavřít a zajistit. Důležité je také uskladnění ostatních pelet v prostorách s nízkou vlhkostí.
Na co si dát pozor aneb varovné signály:
černý kouř vycházející z komína (při správném provozu kotle by měl vycházet z komína téměř neviditelný kouř nebo světle šedý kouř)
náhlý slabší výkon (většinou je příčinou přeplněný popelník a stačí jej vyčistit, vést to však může až k poškození hořáku kotle)
černý sazový povrch výměníku (je známkou špatného spalování pelet)
Pokud zaregistruje jeden z těchto varovných signálů, pozvěte si odborníka. Do oprav automatických kotlů na vlastní pěst se nepouštějte. Jako u všech druhů kotlů by ve vaší domácnosti měl provést kontrolu pracovník odborného servisního střediska. Dle nařízení vlády pak také jedenkrát do roka nechte překontrolovat komín revizním technikem a vyhněte se tak pětadvaceti tisícové pokutě v případě požáru.
Na konci topné sezóny nezapomeňte:
- vyčistit kompletně kotel, kouřovod, výměník i popelník
- vyčistit rošt a roštnice
- vyčistit spalinové čidlo, případně také lambda-sondu
- promazat pohyblivé díly kotle
- překontrolovat těsnost horních a spodních dvířek kotle
- překontrolovat keramické vyzdívky horního a dolního spalinového otvoru
- překontrolovat funkci regulátoru
Budete-li dodržovat návod na obsluhu kotle od výrobce nebo alespoň dodržíte několik zmíněných zásad pro provoz kotle, prodloužíte jeho životnost a omezíte nečekané vyšší výlohy za vytápění, které se se zaneseným kotlem nebo přeplněným popelníkem mohou vyskytnout.