Někomu končí nájemní smlouva a hledá nové bydlení, jiný se poohlíží po něčem vlastním, nebo se stěhuje za prací… Ať už jsou důvody hledání nového bydlení jakékoliv, co nás bude určitě zajímat, je forma vytápění a její případná úskalí.
Odlišnosti závisí na tom, zda hledáme bydliště ve městě či na vesnici, zda upřednostňujeme bydlení v rodinném domě či bytě, a také v jakém technickém stavu se nemovitost nachází. Není-li například budova zateplená nebo nemá-li vyměněná okna, i sebelepší vytápěcí systém se prodraží.
Ve městech díky dálkovému vytápění ušetříme čas, nevýhodou však může být, nemožnost přitopit si podle potřeby i mimo topnou sezonu. Na vesnicích a ve starších domech kupující či nájemníky zase odrazuje častá lokální forma vytápění, kdy musí denně bojovat se starými kamny v místnostech nebo platit vysoké účty za elektřinu u přímotopů.
Vzhledem ke krizi má hlavní slovo právě dopad na finanční rozpočet. Jiné náklady jsou v energeticky úsporných stavbách a jiné v rozlehlých venkovských staveních. Všeobecně je za nejvíce nákladné považováno vytápění na elektřinu, převládá proto vytápění plynem a kotlem na tuhá paliva (uhlí, dřevo).
Významným faktorem jsou též naše zkušenosti s danou formou vytápění. To, zda hodnotíme způsob vytápěním v potenciálním bydlišti pozitivně, závisí často na subjektivních kritériích. Spoustu lidí například odmítá vytápění plynem jako rizikové, jiní zase nejsou nadšeni z představy společného kotle pro několik rodin v bytových domech, kde je nutné se ve vytápění střídat.
Další možností samozřejmě zůstává rekonstrukce podle vlastních potřeb, ne vždy je však dostupná, například v nájemních bytech či domech.
Autor: Žaneta Pixová