I v případě chalupy se samozřejmě doporučuje vyměnit okna a provést zateplení. Tedy snížit tepelné ztráty na minimum. Chalupy přitom představují specifické prostory. Jedná se často o staré domy, které snadno promrzají a drží se v nich vlhkost.
Prvním krokem by mělo být zateplení.
Ne vždy je to však v případě chalupy možné. Co je však možné téměř vždy je zateplení stropu. Dalším specifikem chalup je, že nejsou celoročně obývané, a proto nutné vyřešit nějaký způsob temperování budovy, tak aby nehrozilo prasknutí vody.
Pro chalupy je dobré zvolit taková okna, která umožní proudění vzduchu ven a dovnitř. Musíme si totiž uvědomit, že velmi často se jedná o budovy, které nemají pořádku hydroizolaci stěn. Do budovy proniká vlhkost a při použití moderních oken by z budovy neodcházela a zhoršila by se situace s plísní.
Druhou možností je rekuperace, tedy nucené větrání. To se ve vlhkých budovách vřele doporučuje a dokáže opravdu velmi účinně zbavit budovu vlhkosti i plísní. Je však pochopitelné, že majitelé chat nebudou chtít do takového zařízení investovat.
Pro chatu se jako nejlepší vytápění jeví kombinace dřeva a lektány nebo plynu. Dřevo k vytápění se dá na venkově pořídit velmi levně a má velkou výhřevnost. Je vhodné ho doplnit lektanou, případně plynem.
K temperování budovy je sice možné využít některé moderní kotle, které lze řídit počítačem i na dálku a které si berou postupně palivo ze zásobníku. To je ovšem drahá investice. Pro chalupu je tak nejlépe vypnout v době vaší nepřítomnosti vodu.
J. H.