Říká se, že oheň dělá domov. Proto tolik lidí prahne po krbu či krbových kamnech. Opravdu je velmi příjemné se v zimě posadit u hřejícího krbu se sklenkou vína a číst si svoji oblíbenou knihu. Čím však v takovém krbu topit, abychom neutráceli zbytečně moc peněz, ale topivo mělo dobrou výhřevnost a přitom neškodilo životnímu prostředí?
Tak nejlepším topivem do krbu či krbových kamen je bezesporu dřevo či dřevěné brikety. Ovšem není dřevo jako dřevo. Můžete mít tu nejlepší krbovou vložku, která jde na trhu získat, ale pokud budete topiv nevhodným dřevem, stejně nedosáhnete maximálního výkonu a nízké spotřeby.
Prvně je si potřeba uvědomit, že jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících kvalitu dřeva je jeho vlhkost. Pro topení v krbu či kamnech tedy používejte jen řádně vyschlé dřevo. Se zvyšující se vlhkostí totiž klesá výhřevnost dřeva, protože čím dál větší množství tepla je spotřebováno na odpaření vody. Ideální vlhkost dřeva by se tak měla pohybovat někde kolem 20 %.
A jaké dřevo je tedy nejvhodnější? Chybu neuděláte, pokud sáhnete po tvrdém dřevu. To znamená dub, buk, jasan, habr a ovocné stromy. Velkou výhodou tvrdého dřeva totiž je, že hoří pomalu a velmi dlouho a i když nejsou vidět plameny, tak žhavé uhlíky dokáží vydávat příjemné teplo ještě dlouhé hodiny.
Horší volbou jsou měkká dřeva. Tedy bříza, lípa, kaštan, topol, vrba a akát. Tato dřeva totiž hoří velmi rychle. Stejně jako dřeva pryskyřičná, tedy jehličnany. Jsou proto lepší spíše pro prvotní zátop a pak už by se mělo přikládat pouze tvrdé dřevo. V žádném případě se samozřejmě do krbů a kamen nehodí chemicky ošetřované dřevo.
J. H.