Topit se dá opravdu vším. Možná koukáte na sousedův komín, ze kterého stoupá oblak černého dusivého kouře, a říkáte si, že snad spaluje i pneumatiky. Bohužel i to se děje. My se v dnešním článku však zaměříme na ekologické topivo pro naše krby či krbová kamna.
Dřevo
Určitě nejběžnějším materiál pro zatápění v krbech a krbových kamnech je dřevo. Jeho výhodou je určitě cena. Ta je stále poměrně nízká. Moderní krbová kamna navíc dokáží využít topného potenciálu dřeva na maximum. Je tak možné dosáhnout se dřevem stejné výhřevnosti jako například s biomasou či fosilním palivem. Samozřejmě musíte vybírat tvrdší dřevo. Moderní kamna kromě zvýšení výhřevnosti sníží i množství vzniklého popela. Tento popel navíc není toxický a je poměrně bohatý na živiny. Je tak možné ho využít jako velmi kvalitní zahradní hnojivo.
Brikety
Pokud chcete opravdu získat maximální výhřevnost dřeva, pak používejte brikety. Ty jsou vyráběny z lisovaného dřevěného odpadu a v kombinaci s moderním zařízením se jejich výhřevnost blíží výhřevnosti hnědého uhlí. Samozřejmě jsou trochu dražší, než nezpracované dřevo.
Biomasa
Topit se samozřejmě dá i pomocí dalších rostlinných materiálů. Existuje na trhu celá řada produktů na bázi biomasy, které rovněž mají značnou výhřevnost. My si však představíme další netradiční, ale velmi ekologický a dnes se rychle rozšiřující druh paliva. Je jím rašelina. Nejedná se přitom o nic nového, protože tímto typem paliva vyhřívali naši předky své domy již před stovkami let. Rašelina se nejčastěji spaluje ve formě briket. Ty mají velmi nízkou vlhkost. Výhřevnost je na úrovni dřevěných briket.
Pokud máte na zahradě velké množství stromů, tak na podzim si jistě lámete hlavu, jak naložit s opadaným listím. Jedním z možných způsobů je ho spálit. Potřebujete k tomu však již speciálně upravenou krbovou vložku. Nejedná se však o příliš velkou investici.
J. H.