Uhlí a dřevo patří mezi nejlevnější zdroje tepla. Naopak, pokud se rozhodnete vytápět svoji nemovitost plynem či elektřinou, mohou Vás potkat nepříjemnosti v podobě vysokých účtů za teplo. Pojďte se s námi dnes podívat na konkrétní čísla, které Vás přesvědčí o tom, že kotli na tuhá paliva můžete ušetřit.
„Odrážet“ se budeme od modelového příkladu na webu www.tzb-info.cz (viz. zde), ze kterého vyplývá, že vytápění plynem je o cca 20 % dražší, než vytápění dřevem a o cca cca 25 % dražší, než vytápění hnědým uhlím. To už jsou pořádné rozdíly, co říkáte?
Výhodněji vyjdou dřevo s uhlím, i pokud jde o ohřev vody či paušální platby. Zde je již rozdíl v nákladech cca 35 % – 40 % v porovnání se zemním plynem a 45 % – 60 % v porovnání elektřinou.
Ve hře je tedy při výběru topného systému opravdu spousta peněz!
Porovnání nákladů na jednotlivé zdroje tepla:
Zdroj: www.tzb-info.cz
S automatickým kotlem máte o teplo postaráno na desítky hodin
Ano, Vaši námitkou může být aktivita spojená s vytápěním uhlím či dřevem (u elektřiny jednoduše otočíte ventilem a topíte). Věřte však, že dnes jsou již na trhu tzv. automatické kotle, které vyžadují pouze minimum Vaší aktivity. Tyto kotle totiž disponují velkými zásobníky (objem300 l), ze kterých je palivo postupně odebíráno. U tohoto typu kotle tedy odpadá „přikládání“ po 1 – 2 hodinách.
Nemusíte se vázat na jeden zdroj tepla
Další výhodou moderních kotlů je to, že některé z nich (tzv. kombinované kotle) jsou schopny spalovat jak dřevo, tak uhlí. Na rozdíl od klasických kotlů na tuhá paliva, ale i přívody elektřiny či plynu, u kombinovaných kotlů nejste vázáni na jeden zdroj tepla. Sami si můžete vybrat, jestli je pro Vás pohodlnější a levnější topit uhlím či dřevem.
Zaujala Vás myšlenka „kombinovaného“ či „automatického“ vytápění kotlem na tuhá paliva? Navštivte stránky společnosti Kovarson, českého výrobce litinových a plechových kotlů na www.kovarson.cz.