K poslednímu květnu končí topná sezóna. Co to znamená pro naše topení? Možná byste řekli, že stačí radiátory vypnout a je hotovo. Omyl! O topnou soustavu bychom ale měli starat i mimo sezónu. Důvod je prostý, předejdeme tak nepříjemnostem v podobě málo hřejícího či zcela netopícího topení. Navíc může servisní prohlídka ušetřit nemalé peníze a to jak na palivu, tak na provozu samotném.
Jak se tedy o topnou soustavu správně postarat?
Zkontrolujte radiátory
Obejděte všechny radiátory a zkontrolujte, zda z ventilů nekape voda. Tímto můžete ušetřit i několik desítek korun za vodu. V případě, že radiátory kapou, je namístě zavolat odborníka. Pokud je vše v pořádku, dopusťte do systému vodu – ideálně 20% nad předepsaný tlak a radiátory odvzdušněte.
Zavolejte kominíka
Komín potřebuje pravidelnou údržbu a kontrolu. Čistý komín bez sazí bude mít lepší taj a navíc snižuje riziko požárů. Návštěva kominíka vyjde na několik stovek, ale může zachránit život. Čištění komínů je v ČR dokonce povinné a jaro je doba, kdy jsou kominíci časově dostupní, proto s jejich pozváním nečekejte.
Plynový kotel svěřte odborníkovi
Stejně jako komín, potřebuje servis i plynový kotel. Plynový kotel svěřte v každém případě certifikovanému technikovi. Ten by měl kotel zkontrolovat, vyčistit ho od prachu, seřídit trysky, zkontrolovat výměník a vyzkoušet těsnost všech plynových dílů.
Co když topíte tuhými palivy?
Pokud topíte tuhým palivem, postarejte se o nečistoty, které se rády usazují na teplosměnných částech. Zároveň zkontrolujte i rošty, všechny klapky a těsnící šňůry na dvířkách. Mezi každoroční servis by měla patřit také kontrola tlaku v expanzní nádobě.
Připravte se na zimu už na jaře a buďte připraveni, až se zima opět zeptá.
Martina M.