Abychom měli v domácnosti zdravé prostředí a abychom se v ní cítitli příjemně a byli zdraví, tedy aby nám nebylo ani horko ani zima, je dobré udržovat správnou ideálně stabilní teplotu.
Ta by měla být v každé místnosti jiná. Jaká je správná teplota?
V pokojích, kde se běžně pohybujeme, jako je dětský pokoj, pracovna, obývací pokoj či kuchyň je optimální teplota 21 stupňů Celsia. Pokud dlouho sedíme a nehýbeme se, neuškodíme si ani, když teplotu nastavíme na 23 stupňů. Zaleží samozřejmě, jak moc zimohřiví jsme. Když jsou v bytě malé děti, není na škodu přivykat je na „chladnější” prostředí, aby nebyly náchylné na nemoci jakmile přijdou někam, kde je teplota odlišná.
Abychom si zajistili zdravý a klidný spánek, má být v ložici 17 – 18 stupňů. Chceme-li ušetřit, podobnou teplotu můžeme udržovat i na chodbách, kudy přiliš mnoho neprocházíme. Pozor si však dávejte, aby vám právě chodbou teplo neunikalo. V kuchyni, kde vaříme a pečeme si můžeme dovolit mít teplotu 20 stupňů.
Co když nejme doma
Když nejsme přes den doma nebo když na nějaký čas odjíždíme pryč, máme tendenci topení úplně vypnout, to však není správně a riskujeme, že se v bytě vytvoří plíseň. Vhodnější je stáhnout teplotu na minimum a nechat ho takzvaně temperovat.
Jak správně větrat?
Nejúčinnější je nárazové větrání otevřením okna dokořán. Alespoň 4krát denně po dobu 5 minut. Za tuto dobu nedojde k ochlazení nábytku nebo stěn, ale pouze k výměně vzduchu.
Tip: Máte-li nainstalovány vnitřní žaluzie, vytahujte je v chladných dnech nahoru. Omezují proud vzduchu a mohou mezi nimi a oknem vznikat vzduchové kapsy.
SŠ