Chcete ušetřit za teplou vodu a přemýšlíte o nějakém alternativním způsobu ohřevu? Zkuste tedy fototermiku. Možná vás výraz fototermika překvapí, ale nejde o nic jiného, než o ohřev vody pomocí slunečního záření.
Existují totiž dva základní způsoby využití sluneční energie. Prvním je využití slunečních paprsků k výrobě elektrické energie, kdy se elektrická energie vyrábí pomocí fotovoltaických panelů. Druhou možností je využít sluneční energii k ohřevu vody a to ať už pitné či užitkové. Takovému způsobu se říká fototermika.
Vyplatí se?
Otázka je, jestli se takový způsob ohřevu vody vyplatí i v našich podmínkách. Vždyť účinnost fototermického systému se pohybuje okolo 40 %. Tato účinnost samozřejmě během roku velmi kolísá. Intenzita slunečního záření je v případě našich zeměpisných podmínek nejvyšší v měsících květen až září. Mimo tyto měsíce intenzita velmi klesá. I přesto se však fototermický systém může stát vhodným doplňkem k tradičnímu systému ohřevu vody.
Ohřev vody
Řada lidí si také mylně myslí, že fototermický systém stačí tak tak na ohřátí trošky vody na umytí nádobí. Ovšem solární systémy se běžně používají i pro ohřev vody v bazénech. Což dosvědčuje jejich vhodnost pro využití k ohřevu vody pro domácí využití i pro vytápění.
Ušetříte
Takovýto systém vám může ročně ušetřit až 70 % nákladů na ohřev vody. V případě, že ho využijete i k ohřevu vody v bazénu, tak ušetří mnohem více. Navíc si tak prodloužíte i koupací sezónu. Návratnost nákladů je navíc velmi příznivá. Pohybuje se mezi 10 až 15 lety.
Pokud budete chtít pomocí fototermického systému ohřívat vodu pouze pro mytí, není třeba navíc ani žádné složité stavební úpravy. Tedy neváhejte a svěřte své domácí vodní hospodářství sluníčku.
J. H.