Topná sezóna skončila a na čase je přemýšlet o údržbě svého kotle. Správnou údržbou pomůžete nejen prodloužit životnost kotle, ale také zvýšíte jeho účinnost. V neposlední řadě zajistíte bezpečný provoz. Dnešní článek se budě věnovat údržbě a čištění plynového kotle.
Bezpečnost především
Předem je třeba říci, že údržbu vašeho kotle vám nařizuje přímo energetický zákon. Ovšem pamatujte, že údržbu neděláte proto, abyste vyhověli legislativním předpisům, ale kvůli vaší bezpečnosti a financím.
Jistou výhodu máte, pokud jste vlastníkem nového kotle, který je ještě v záruce. U těchto kotlů jejich výrobci či prodejci garantují bezplatný servis a údržbu. Pokud však vlastníte už starší model, pak se o údržbu budete muset postarat sami. Samozřejmě, že je možné si údržbu kotle provést i svépomoci, ale je žádoucí přivolat odborníka. Jen ten zaručí odbornou údržbu a navíc vám i vystaví potvrzení o prohlídce.
Co je potřeba udělat?
Po zimě je nutností zejména vyčistit plynový hořák. Ten bývá nejvíce zanesený a představuje značné riziko. Může totiž dojít k udušení plamene a k nahromadění nebezpečného plynu v místnosti. Vyčistit bude třeba rovněž nádrž na vodu. Technik také zkontroluje pojistku plamene a funkčnost zapalování. Nutností je každoročně odzkoušet i těsnost všech spojů tak, aby nedocházelo k úniku plynu do místnosti. Když už budete provádět údržbu kotle, nechte zkontrolovat i komín. Mohlo by se stát, že komín bude mít špatný tah a v místnosti s kotlem se začne hromadit nebezpečný oxid uhelnatý.
Těch pár stovek za odbornou kontrolu se vám jistě vyplatí. Ochráníte sebe, svoji rodinu a svůj majetek. Každopádně se nedoporučuje provádět údržbu svépomoci.
J. H.