Zima nás už sice podle meteorologů nejspíš nečeká a velmi razantně nastupuje na scénu jaro, ale nikdy neuškodí si trochu zopakovat jak správně a efektivně topit. Jednak se nám tyto rady mohou hodit v okamžiku, kdy nás na jaře překvapí noční mrazíky, ale zejména přijdou vhod od příští topné sezóny.
Základem je větrání
Základem je správné větrání. Musíte totiž do domu či bytu pustit zdravý čerstvý vzduch. Jednak je to zdravé a druhá věc je, že tím omezíte hromadění vlhkosti v bytě. Nejlepší je větrat během zimy tzv. nárazově. To znamená naráz otevřít všechny okna a alespoň 5 minut je nechat otevřené.
Nepřetápějte
Další důležitou zásadou je zbytečně neudržovat v místnostech vysoké teploty. Ač si možná myslíte opak, příliš vysoké teploty vám neprospívají. Organismus je pak náchylnější na nachlazení. Můžete se také cítit ospalejší a unavenější. Pro obytné místnosti je nejvhodnější teplota 18 – 24 °C. V ložnici může být ještě nižší. Někteří odborníci doporučují i pouhých 15 °C.
Topte jen občas
V každé místnosti také nemusíte naplno topit po celý den. Například v obývacím pokoji, ve kterém přes noc nejste, není třeba udržovat stejnou teplotu jako přes den. Pokud to vaše topení umí, je vhodné v těchto místnostech na noc topení ztlumit. Ušetříte tím nemalé finanční prostředky. Není však doporučeno zde netopit. Na vyhřátí místnosti byste totiž vynaložili velké množství energie.
Jistě jsou v tomto ohledu výhodou moderní technologie, které vám umožní nastavit teplotu maximální i minimální a termostaty samy zařídí, že topení začne topit v okamžiku, kdy se dosáhne horního či dolního limitu. Rovněž umožňují nastavit různé teploty pro různé denní doby. Investice do těchto zařízení se tedy opravdu vyplatí.
J. H.