Tepelná čerpadla, která jsou ekologickými a bezpečnými zdroji vytápění a ohřevu vody, dnes zažívají doslova boom. Jak by ne, když je charakterizuje levný provoz a bezstarostná údržba. Ovšem, je tomu tak vždy?
Bohužel, v každé oblasti žádaných výrobků a služeb se dříve či později objeví i nepoctiví prodejci, kteří chtějí rychle a bezpracně zbohatnout. Nasadí (zdánlivě) super ceny a vytvoří reklamní kampaně, jimž (téměř) nelze odolat.
Vy jim ale nepodlehnete! Hned se totiž dozvíte, na co si dát pozor, když vybíráte oblíbené tepelné čerpadlo typu země/voda. Jeho princip spočívá v tom, že země ohřívá vodu v kolektorech a ta potom vodu v topném systému. Tepelná čerpadla země/voda jsou účinná i při nižších venkovních teplotách a dokážou uspořit opravdu hodně energie. Je to však vykoupené jejich vyšší pořizovací cenou. A právě u té se zastavíme.
Ptejte se, co je součástí ceny a kdo vám tepelné čerpadlo namontuje
Pořízení tepelného čerpadla není jen investicí do kompresoru a kolektoru, ale také do montáže a příslušenství – spojovacího materiálu, izolace a elektroinstalace. Naneštěstí, na trhu se vyskytuje řada překupníků, kteří dodávají jen prázdné bedny s kompresory. Nutné dokoupení dalších součástí vám pak vstupní cenu tepelného čerpadla značně navýší. Důležitá je rovněž pečlivá instalace, která podstatně ovlivňuje výkon a trvanlivost tepelného čerpadla. Nejlépe, když ji zajišťuje přímo zkušený dodavatel čerpadel, nikoli najatá stavební firma či místní řemeslník.
Vstupní cenu tepelného čerpadla se vyplatí prozkoumat i ve vztahu k jeho provozním nákladům. Pomoci vám může takzvaná Evropská značka kvality Q, která garantuje pravdivost uvedených parametrů výkonu, topného faktoru a hlučnosti příslušného zařízení. Je ověřené, že jakostní švédská, rakouská či německá tepelná čerpadla jsou sice dražší, ale vykazují nižší provozní náklady. Oproti tomu levná asijská čerpadla se vyznačují drahým provozem a krátkou životností.
Čachry se provádějí i se zárukou čerpadel… Buďte nekompromisní
Tepelné čerpadlo stojí řádově statisíce korun, proto je namístě žádat základní 5letou záruku a 10letou záruku na kompresor zahrnutou v ceně. Ideální je, když ji nabízí mezinárodní výrobce tepelných čerpadel (IVT, NIBE…), případně zvažte uzavření smlouvy s pojišťovnou. Pokud vám záruku přislíbí jen distributor nebo tuzemský malovýrobce s nedostatečnou historií, hrozí reálné riziko, že svým závazkům nedostojí, a opravy budou drahé.
Prodejce na vás může zkoušet také prodloužení zákonné dvouleté záruky podmíněné zaplacením i 10 tisíc korun navíc, případně dokoupením dalšího zařízení a služeb, například softstarteru, komunikačního modemu a ročních kontrol tepelného čerpadla (i 25 tisíc korun).
Na tyto a podobné taktiky určitě nepřistupujte. Buďte nekompromisní a žádejte vše, na co máte právo. Především se nebojte investovat do dražšího, ale zavedeného tepelného čerpadla. Peníze vydané navíc se vám zpravidla vrátí už do 5 let a při očekávané vyšší než 20leté životnosti zařízení už pak jen šetříte a užíváte si tepla domova. Doslova!