Možná se při představě, že v krbu nepraská dřevo, tváříte znechuceně. Možná jste ti, kdo plesají nad tím, že již nikdy nebudou muset štípat třísky. Topit se dá totiž plynem i ethanolem.
Co tam tedy hoří, když ne dřevo?
I když se tyto krby podobají krbům klasickým, namísto pevného paliva v nich hoří plyn. Plamen není živen klasickým způsobem, ale zemním plynem nebo propan-butanem. Jako paliva lze využít i denaturovaného ethanolu, jehož použití je mnohem jednodušší.
Iluzi klasického krbu lze ještě dotvořit – plamen může prohořívat mezi imitací polen ze speciální keramické hmoty či mezi barevnými kamínky ze speciálního skla.
Výhodou těchto systémů je fakt, že nevznikají žádné uhlíky a popel, který byste museli vynášet a který občas dokáže udělat pěkný nepořádek při neopatrné manipulaci. Samozřejmostí je pojistka, která automaticky uzavře přívod plynu do krbu v momentě, kdyby došlo k výpadku plynu nebo kdyby plamen zhasnul. Nespornou výhodou je také možnost snadného ovládání.
Objevíte-li kouzlo programování topných režimů, budete moci nastavit požadovanou teplotu místnosti, nechat krb zatopit a automaticky teplotu udržovat. Nemusíte se obávat, že by při hoření vznikaly nějaké zápachy. Do obytných prostor můžete bez obav zvolit variantu s otevřeným krbem (u klasických krbů je tato varianta do obytných prostor méně vhodná – vylétávají praskající uhlíky) i s krbem uzavřeným, aniž byste budovali komín. Krby v provedení na zemní plyn nebo propan-butan jej totiž nepotřebují.
Je pravda, že takový krb se hodí spíše do moderně zařízených bytů. Ne všichni se ale dokážou vzdát vůně smůly, praskání dřeva a pohledu do rozžhavených uhlíků. I přes trápení s popelem a neustálým přikládáním má tento způsob své romantické kouzlo a mnohým více připomíná „krb domova“. Pro některé je naopak pocit pohodlí mnohem důležitější. Trochu jinou alternativou jsou speciální hořáky. Jejich design vytvoří s plameny jedinečnou atmosféru. Navíc nejsou závislé na komínu ani přívodu paliva a tedy velice variabilní, co se jejich umístění v interiéru týká. Dokonce je můžete postavit i na koberec či plovoucí podlahu bez obav, že by vám tam propálily díru.