Léto je nejen časem odpočinku, ale i vhodným obdobím k některým údržbovým pracím. Kdy jindy taky provádět údržbu topné soustavy, než v době, kdy je mimo provoz
Letní odstávka topné soustavy nabízí ideální příležitost pro údržbu a opravy. Kontrolu topení se nevyplatí příliš odkládat, aby vás na začátku topné sezóny nečekalo nemilé překvapení. Čím začít a na co si dát při údržbě pozor?
Zanedbaná údržba topné soustavy se totiž může velmi vymstít. Jedna dojde ke zvýšení nákladů na vytápění, ale také může dojít k poškození soustavy a následná oprava se oproti běžné údržbě mnohonásobně prodraží. Navíc v případě některých zařízení může při nesprávném fungování dojít k ohrožení zdraví a životů obyvatel domu či bytu.
Pokud máte doma radiátory, pak to asi znáte. Je potřeba je pravidelně odvzdušňovat. Před samotným odvzdušněním je potřeba udržovat v topné soustavě tlak, který je alespoň o dvacet procent vyšší, než je tlak provozní. Pak již pomocí ventilu na radiátoru provedete odvzdušnění. Že byla soustava úspěšně odvzdušněna poznáte podle toho, že po uniknutí vzduchu začne z radiátoru vytékat voda. Odvzdušnění se samozřejmě provádí od nejníže položených radiátorů směrem do vyšších pater domu.
Pokud máte doma plynový kotel, je každoroční prohlídka nutností. Navíc byste si na pomoc měli zavolat servisního technika, který kotel seřídí, ale i vyčistí. Zde totiž už jde o život.
Co se týká údržby, tak značnou výhodu mají elektrokotle, které jsou během svého provozu téměř bezúdržbové. Opět se však doporučuje, aby alespoň jednou za rok provedl kontrolu a seřízení kotle servisní technik.
J. H.