Otevřený oheň, zapnutý sporák, cigarety či svíčky – to vše může způsobit požár dřív, než se nadějete! Jak tomu předejít? Přinášíme pět užitečných rad, které byste si neměli nechat ujít. Další hlavní příčinou neúmyslných zranění, v nichž dochází přímo v bezpečí domova, jsou požáry. Stačí zapálit cigaretu, zapnout sporák či svíčku a požár je tu dřív, než se nadějete. Přinášíme proto pár tipů, jak domácím požárům předcházet.
Bezpečí v prostoru kuchyně
Než začnete vařit, odstraňte z dosahu rozpáleného sporáku všechny věci, který by mohly vzplanout, především papírové utěrky, ručníky či igelitové sáčky. Všechny »rizikové« předměty by měly od hořících plotének ležet dál než 90 cm. Stejná vzdálenost by se měla dodržet i u grilů – ať už je používáte v interiéru anebo venku. Před vařením si také nezapomeňte vyhrnout rukávy a dát pozor na volné oblečení – to totiž může snadno zavadit o rozpálený sporák a začít hořet. A ještě jedna rada: Při vaření se pokud možno nevzdalujte se z kuchyně. Jen tak stoprocentně uhlídáte případný požár.
Pozor na otevřený oheň
Zvlášť pokud máte děti, skladujte zápalky a zapalovače ve výše umístěné, uzavřené poličce. Předejdete tak možnosti, že si s nimi zvídavý potomek začne hrát. Vlastníte-li krb, dejte pozor, aby se v jeho blízkosti nenacházely hořlavé předměty. Jednou za rok si jej pak – stejně jako komín – nechte zkontrolovat odborníkem. Pozor dejte i v případě, že v bytě použijete přímotop či elektrický ohřívač. Vždy jej umístěte z dosahu záclon a závěsů a pokud jdete spát, nenechávejte jej v jiné místnosti zapnutý bez dozoru.
Zrádná cigareta
Požárů způsobených nedopalky stále přibývá. Především v kombinaci s alkoholem se doma mohou stát zabijákem… Ideálním řešením je proto kouřit venku – na terase, balkonu či před domem a nedopalek řádně uhasit. Pro tyto účely jsou vhodné hlubší, větší a stabilní popelníky. Pokud se zbytek cigarety či doutníku chystáte vyhodit do smetí, smočte jej nejdříve v proudu vody.
Svíčky nikdy bez dozoru
Velký pozor dejte také na hořící svíčky a různé vonné tyčinky, které nikdy nenechávejte bez dozoru! V žádném případě je pak nedávejte do dětského pokoje! Než svíčku zapálíte, vždy ji umístěte do stabilního svícnu, anebo na nehořlavou podložku – ze skla, porcelánu či kovu. Před odchodem z místnosti svíčky vždy dobře sfoukněte.
Hořlavé produkty skladujte odděleně
Extrémně hořlavé produkty, jako je benzin, nikdy nenoste domů. Vždy je skladujte odděleně, například v garáži, a to pouze v kanystrech k tomu určených. Jiné nebezpečné produkty vždy uzavřete, pečlivě označte a chovejte v dobře chráněném prostoru. A poslední protipožární rada – nezapínejte naráz příliš mnoho elektrických spotřebič!