Bojíte se extrémního zvýšení nákladů za topení? Dobrá zpráva je, že to rozhodně nemusíte, pokud se budete držet našich rad, jak efektivně zacházet s teplem v domácnosti. Dlouhá zima ani skokové zdražení energií pak nutně nemusejí znamenat, že se vám protočí panenky, když vám přijde vyúčtování za topení.
Zkuste odpovědět ANO/NE na pár následujících otázek, díky kterým zjistíte, zda děláte maximum pro to, abyste tak drahocenným teplem neplýtvali zbytečně. Zjistíte také, kde máte případně mezery a na čem můžete zapracovat.
- Víte, kolik stupňů doma máte? ANO/NE
- Máte v každé z místností jinou teplotu? ANO/NE
- Regulujete topení, když opouštíte váš byt či dům? ANO/NE
- Větráte krátce a intenzivně? Případně používáte větrací jednotky? ANO/NE
- Máte odvzdušněné a zkontrolované topení? ANO/NE
- Těsní vám dobře dveře a okna? ANO/NE
- Máte okolo topení prostor, aby mohlo teplo proudit do místnosti? ANO/NE (poznámka: nebrání proudění tepla předměty (záclony, nábytek, sedačka?)
- Vypínáte někdy topení? ANO/NE
Pokud jste odpověděli alespoň sedmkrát ANO, pak víte, co to znamená zacházet s teplem efektivně a ze svého domova si zbytečně teplo nevyháníte.
Pokud jste díky tomuto krátkému testu zjistili, že ještě nějaké mezery máte, mrkněte se na pár našich rad, jak s teplem nakládat lépe a využít ho na maximum.
Topíte všude stejně? To rozhodně nemusíte
Topíte stejně v obývacím pokoji jako v ložnici nebo v kuchyni? Pokud ano, rozhodně to dělat nemusíte. Nejen, že zbytečně vytápíte pokoj, ve kterém přes den v podstatě vůbec nejste, ale navíc se vám asi bude i špatně spát. Pro spánek je totiž ideální teplota okolo 18 °C a vzhledem k tomu, že přes den se v ložnici povětšinou nepohybujete, není nutné teplotu ráno zvyšovat a místnost zbytečně vytápět.
„V obývacím pokoji, kde s rodinou trávíme nejvíce času, je obvykle ideální teplota okolo 21 °C. Stejně tak by měl být vytopen i dětský pokoj či pracovna, pokud tam trávíme čas. Důležité je ale myslet i na takové detaily jako je třeba vaření. V kuchyni spoustu práce za topení „odvede“ trouba nebo vařič či sporák,“ říká Martin Preclík, produktový specialista společnosti KORADO. V ideálním případě je proto na otopných tělesech v těchto místnostech vhodné použít termostatickou hlavici, která reguluje výkon tělesa podle nastavené teploty. Do značné míry tak zamezuje zbytečnému přetápění prostoru, ve kterém je umístěna.
Většina lidí si také myslí, že se regulace během dne vyplatí. Když odcházíme do práce, teplotu snížíme, když přijdeme, zase ji zvýšíme. „Už neplatí, že regulace teploty během dne je ekonomicky výhodná,“ vyvrací Jiří Svoboda ze společnosti Master Therm, největšího českého výrobce a exportéra tepelných čerpadel do zahraničí, a dodává, že smysl to má pouze z dlouhodobějšího hlediska, třeba když jedeme na dovolenou.
Říkáte si, že je nějaký ten teplotní stupeň nahoru nebo dolů úplně jedno? To rozhodně není. Vy to sice poznat nemusíte, ale vaše peněženka ano. Méně může někdy znamenat více, v tomto případě více energie pro vás. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.
Používejte termostatické hlavice topení správně
Většina otopných těles má na sobě nainstalovánu termostatickou hlavici. Ta ale nefunguje jen jako ventil v polohách vypnuto a zapnuto. Mnohem efektivnější je na ní nastavit požadovanou teplotu v místnosti a v případě potřeby tuto teplotu lehce korigovat nahoru nebo dolů. Čím rovnoměrněji topení pracuje, tím efektivnější a levnější to je.
Zdroj: KORADO